Новини коледжу
Корисні посилання

PostHeaderIcon Звучи, рідна мово!

           22 лютого 2016 року у коледжі з нагоди Міжнародного дня рідної мови було проведено виховний захід на тему: «Звучи, рідна мово!», який підготували студенти І курсу групи «Б» технологічного відділення під керівництвом куратора групи, викладача української мови Харитонюк Ольги Миколаївни.

        Метою заходу було:  формувати розуміння того, що українська мова - наш національний скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширювати знання про красу й  багатство української мови; удосконалювати культуру мовлення студентів, бажання розмовляти рідною мовою,  розвивати таланти, творчі здібності студентів, віру в свої сили; виховувати любов до рідного слова,  рідної землі.

       21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. За недовгий час свого існування воно вже стало традиційним, адже це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу. Історія цього свята йде з Пакистану і дата була обрана невипадково.  21 лютого 1952 року було вбито п’ятьох студентів – учасників демонстрації на захист рідної мови, які виступили  за надання бенгальській мові статусу офіційної. У відповідь на вбивство населення регіону розпочало загальний страйк. Уряд розпочав репресії. Зрештою, після визвольної війни, східна частина Пакистану виокремилась в незалежну державу Бангладеш зі своєю мовою. Ця перемога увійшла в історію людства як символ перемоги права на спілкування рідною мовою. За рішенням ЮНЕСКО 21  лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови.

       "Мова - це наша національна ознака, в мові - наша культура, ступінь нашої свідомості... Мова - душа кожної національності, її святощі, найцінніший скарб... І поки живе мова - житиме народ, як національність. Не стане мови - не стане й національності: вона розпорошиться поміж дужчим народом." (І. Огієнко). Ці слова були сказані ще на початку 20 сторіччя визначним українським вченим І. Огієнком, палким поборником самобутності і самостійності української мови. Але й нині вони звучать дуже актуально.

       Багато хто не знає, що рідна мова закладена в людині генетично. Учені підтверджують геніальний здогад Вільгельма Гумбольдта, висловлений ще у 18 ст., що мова у вигляді коду існує в нейроклітинах людського мозку і генетично передається від батьків до дітей.

       «Рідна мова дорога людині, як саме життя» — говорить народна мудрість. Без мови не може існувати народ, його культура.  Людина, яка забула свою мову, не живе, а існує. Боляче сьогодні чути, як дехто каже: «Яка різниця, якою мовою говориш. Хіба від цього добавиться хліба чи ковбаси?» Ні, звичайно, хліба і ковбаси не добавиться, але хочу нагадати вислів відомого мовознавця, перекладача, автора перших правописів, священика, професора Івана Огієнка. Він казав: «Мовне каліцтво є початком каліцтва душі».

       Кожен із нас повинен боротися за чистоту рідної мови. Хоч як не глумилися із нашої мови, принижували і забороняли, нехтували і не хотіли слухати і чути її, сьогодні вона живе, бо й не змовкала в устах патріотів рідного слова, звучала в народній пісні, у далеких куточках світу, де живуть українці в діаспорі, бо люди берегли її, як перлину, щоб колись заговорити нею на повний голос.  Пам'ятаймо завжди про це, бережімо, плекаймо, збагачуймо, примножуймо красу рідної мови!

 

Klim